Original CNP WB2 SZ-30/35/40/45/50/55mm Corrosion Resistant Chemicals Pump Mechanical Seal
Product Details
| Origin | Guangdong:China | Name | Mechanical Seal |
|---|---|---|---|
| Brand | Bergman | Model | WB2 SZ |
| Noodle | CAR | Seats | SIC |
| Rubber Seal | PFPE | Metal And Spring | SS304 |
| Applies To | CNP Pump Multistage Pump | Certificate | ISO9001-2015 |
| Serve | OEM Customization Service | ||
| Highlight | Corrosion Resistant Pump Mechanical Seal,55mm Pump Mechanical Seal |
You can tick the products you need and communicate with us in the message board.
| SZ-30/MST4 | 100/PCS | |
|---|---|---|
| SZ-35/MST4 | 100/PCS | |
| SZ-40/MST4 | 100/PCS | |
| SZ-45/MST4 | 100/PCS | |
| SZ-50/MST4 | 100/PCS | |
| SZ-55/MST4 | 100/PCS |
Product Description
product descriptionOperating conditions and basic details
Guangzhou Bergman Mechanical Seals Co., Ltd.
Material: W=TC,S=SIC,B=CAR,F1=VITON,E=EPDM,4=304,6=316.
| name | Mechanical Seal | size | Origin | Guangdong:China |
| siae | Standard size | 30mm | brand | Bergman |
| model | WB2 SZ | 35mm | Applies to | CNP pump |
| pressure | ≤0.2-1.0pma | 40mm | Line speed | ≤25m/s |
| noodle | CAR | 45mm | Seats | SIC |
| Rubber seal | PFPE | 50mm | Metal and spring | SS304 |
| temperature | -25°C-120°C Depends on rubber material | 55mm | Application | Domestic water supply |